fbpx

Fotografia dziecięca Wrocław

Dany rozdział jest poświęcony fotografii dziecięcej, znajdziecie tutaj różne informacje i ciekawostki. Mamy nadzieję, że wpis będzie pomocny w przygotowaniu do sesji lub poszukiwaniu dobrego fotografa dziecięcego we Wrocławiu.

Jak przygotować się na sesję dziecięcą

Przed zdjęciami zawsze ustala się z fotografem styl danej sesji. Zapada decyzja odnośnie:

  • miejsca – czy będzie to studio, plener a może u klienta w domu
  • kolorystyki – czy będą to jasne kolory, ciemne czy typowo dziecięce np. róż, niebieski
  • dodatków, które ma przygotować fotograf – czy będą to dodatki drewniane, kolorowe lub na przykład stylizowane na daną epokę/porę roku

Wiedząc już powyższe rzeczy będą Państwo mniej więcej wiedzieć jakie ubrania zabrać na sesję dla dziecka i dla siebie. Jednak, aby ułatwić dodatkowo przygotowania poniżej są rozpisane zalecane kolory do danej tematyki.

  • sesja na brązowej lub ciemnej scenerii – zalecane kolory to brąz, szary, kremowy, granatowy, czerwony. Odradza się wzorzaste ubrania lub posiadające jakiekolwiek nadruki.
  • sesja na białej lub jasnej scenerii - zalecane kolory to biały, szary, kremowy, lososiowy, ercu, jasne odcienie wybranego koloru. Odradza się wzorzaste ubrania lub posiadające jakiekolwiek nadruki.
  • sesja z przewodnim jednym kolorem – zalecany jest ubiór w kolorze przewodnim lub wszelkie odcienie danego koloru. Ewentualnie kolor neutralny czyli biały lub czarny. Odradza się wzorzaste ubrania lub posiadające jakiekolwiek nadruki.
  • sesja w plenerze – wszystko zależy od tego w jakich okolicznościach przyrody zostanie wykonana sesja. Zazwyczaj sprawdzają się kolory brązowe, szare, kremowe, ecru, granat, łoiosiowy, czerwony, czarny lub biały. Odradza się wzorzaste ubrania lub posiadające jakiekolwiek nadruki.

Fotograf powinien mieć do dyspozycji różne dodatki i rekwizyty, ale można dodatkowo zabrać dla dziecka na przykład kapelusze, muszki, szelki, opaski itp. Do wspólnych zdjęć rodzinnych należy zadbać o wspólny wizerunek kolorystyczny oraz stylowy.

017

Sesja dziecięca w studiu czy w plenerze

Miejsce wykonania sesji jest bardzo dowolne. Poniżej zostaną rozpisane plusy i minusy wykonania sesji w plenerze lub w studiu.


SESJA W STUDIU

Plusem sesji w studiu jest uniwersalność, można wykonać ją w dowolnej porze roku, o dowolnej godzinie i w dowolnej stylizacji. Lepiej wykonać zdjęcia w studiu jeśli warunki pogodowe na dworze nie sprzyjają i boją się Państwo o zdrowie dziecka. Jeśli mamy w planach kilka razy zmieniać ubiór na sesji, w studiu jest to wygodniejsze. W studiu mamy możliwość zmiany koncepcji oraz dodatków, nie ma również problemu korzystaniem z toalety. Minusem jest ograniczenie przestrzeni oraz to, że jeśli model się stresuje to jest ciężej pozować w zamkniętym pomieszczeniu.


SESJA W PLENERZE

Największym plusem sesji w plenerze jest naturalność. Tło, którym jest na przykład park, lasek, plaża czy polana dodaje zdjęciu dużo świeżości i pozwala modelowi się rozluźnić. Do sesji w plenerze należy mieć już wcześniej przygotowaną dobrze koncepcję, aby zabrać ze sobą potrzebne dodatki i rekwizyty. Polecam wykonywanie zdjęć rodzinnych w pięknych okolicznościach przyrody, ponieważ wychodzą one naturalnie i samo tło odciąga uwagę od ewentualnych niedoskonałości :)

016
021
028

Dziecięce sesje roczkowe

Piękną okazją do wykonania pamiątkowych zdjęć dziecięcych jest sesja roczkowa lub po prostu urodzinowa. Sesje takie charakteryzują się zazwyczaj bujną i kolorową stylizacją z wykorzystaniem balonów, pomponów, griland, balonów z cyfrą ukazującą wiek dziecka. Bardzo modne są sesje roczkowe w stylu smash cake, których moda przyszła z USA. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to rozwalanie bądź miażdżenie ciasta. Zdjęcia również wykonywane są w kolorowym szaleństwie, ale dodatkowo na plan zdjęciowy wkracza mini tort urodzinowy, który dziecko je rękami i stopniowo „miażdży”. Reakcje solenizantów są różne, część zabiera się do roboty od razu, a część jest zdziwiona i nieśmiała, wówczas należy im pokazać jak to się robi :)

Sesje roczkowe mogą przyjąć oczywiście inną formę. Fotografia nie zna granic i może powstać wiele różnych pomysłów.


Mini sesje świąteczne

Każdy dziecięcy fotograf zazwyczaj ma w ofercie sesje świąteczne bożonarodzeniowe oraz wielkanocne. Jest to wspaniała okazja do wykonania pamiątkowego zdjęcia dziecięcego lub rodzinnego. Wywołane fotografie mogą potem być pięknym prezentem pod choinkę dla dziadków lub najbliższej rodziny, można również w ramach prezentu podarować komuś z tej okazji świąteczną sesję fotograficzną. Możliwości jest wiele, ale na pewno to dobry powód do uwiecznienia wyjątkowej i uroczystej chwili. Scenerie świąteczne przybierają różną formę, najczęściej występujące:

  • Brązowa – na przykład na tle desek i drewnianych świątecznych dodatków.
  • Biała – między innymi na białym tle fotograficznym, białych deskach lub na łóżku koło okna.

Pomysły są przeróżne, tak naprawdę wszystko zależy od koncepcji fotografa. Ważne aby do sesji ubrać się odświętnie lub stosownie do stylu tła.

031
033

Dobry fotograf dziecięcy

Odradzam rodzicom, korzystania z usług tanich fotografów, którzy za 100-200 zł oferują nawet 50 zdjęć. Ta cena bierze się z tego, że fotograf nie ma dużych umiejętności i chce Państwa zwabić ceną, nie ma wielkiego doświadczenia i prawdopodobnie robi to nielegalnie, nie prowadząc działalności gospodarczej. Dobry fotograf powinien mieć swoją autorską stronę www oraz funpage na facebooku. Oferta Państwu przedstawiona powinna być jasna i klarowna. Fotograf dziecięcy powinien zapewnić różne rekwizyty czy dodatki. Taka sesja powinna trwać maksymalnie 1 godzinę, ponieważ tylko trwa maksymalna cierpliwość małoletniego modela. Po tym czasie dzieci się nudzą, zaczynają rozrabiać i nie chcą już patrzeć się w kierunku aparatu. Na koniec najważniejsza rzecz- fotograf powinien lubić dzieci oraz być dla nich cierpliwy i wyrozumiały :)


Fotografia dziecięca cennik Wrocław

Aby zrozumieć skąd bierze się cena za sesję zdjęciową we Wrocławiu poniżej zostaną opisane najważniejsze koszty jakie ponosi fotograf:

sprzęt fotograficzny, komputer i oprogramowania graficzne, wyposażenie studia fotograficznego, szkoły i szkolenia fotograficzne, rekwizyty, wynajęcie lokalu, opłaty ZUS i podatkowe, strona internetowa www, promocja firmy, czas na przygotowanie sesji, późniejsza obróbka, która często jest dwa razy dłuższa niż sama sesja, produkty fotograficzne takie jak druk zdjęć , opakowania, albumy, fotoksiążki itp.

We Wrocławiu sesję dziecięcą można wykonać od 100 zł do 1000 zł.

Różnicę między tańszym a droższym fotografem często widać już po samym wyglądzie zdjęć. Fotograf z górnej półki cenowej jest bardziej doświadczony, prowadzi działalność gospodarczą oraz jest rozpoznawalny.

Średnia cena w 2018 roku za zdjęcia dziecięce we Wrocławiu to 400 zł za 15 zdjęć, nagrane na płytę CD i wydrukowanye w formacie 15x21 cm.


Ciekawostki o tym jak uzyskać dobre zdjęcie dziecięce

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców na sesji jest proszenie swoich pociech o wymuszony uśmiech. Uzyskujemy wówczas sztuczną minę, która nie ma nic wspólnego z prawdziwym uśmiechem. Musimy postarać się, aby uśmiech wywołany u dziecka był spontaniczny. Można zadać ciekawe pytania, opowiedzieć zabawną historię lub po prostu zaśpiewać ulubioną piosenkę.

Polecamy zabrać ze sobą na sesję ulubioną zabawkę lub przekąskę, którą będzie można rozbawić lub po prostu poprawić humor dziecka, gdyby nie chciało współpracować lub miało zły dzień.