fbpx

Fotografia noworodkowa Wrocław

Historia fotografii noworodkowej

Fotografowie od lat wykonywali zdjęcia dzieciom i niemowlakom. Każdy kto miał już aparat w rodzinie próbował wykonać w domowych warunkach zdjęcia leżącego na golaska dziecka. Jednak na słodkie, kolorowe zdjęcia kilkudniowych noworodków, leżących w przeróżnych rekwizytach przyszła moda dzięki fotografiom Anne Geddes. Została ona fotografem w wieku 26 lat. Nie pochwalała tego w jaki sposób dotychczas były fotografowane dzieci czyli w poważny i formalny sposób. Wykonując kolorowe stylizacje do noworodkowych sesji chciała to zmienić. Udało się, jej prace widnieją na przeróżnych kartkach pocztowych, kalendarzach, notesach czy plakatach. Właśnie to ta Pani fotograf jest teraz inspiracją większości fotografów dziecięcych.

001
002
003
004

Gdzie wykonać sesję noworodkową? W domu czy w studiu fotograficznym?

Wszystko zależy od samopoczucia mamy oraz rodzaju sesji noworodkowej. Na dzień dzisiejszy można podzielić fotografię noworodkową na:

  • Sesję stylizowaną
  • Sesję lifestyle

Sesję stylizowaną wykonuje się w studiu ze względu na dostępność teł, lamp, ubrań oraz różnych rekwizytów. Fotograf jest już wcześniej przygotowany do sesji, ale czasami zdarza się, że rekwizyt/stylizacja jest za duża lub za mała i dzięki temu, że zdjęcia wykonywane są w studiu fotograficznym można błyskawicznie zmienić zamysł sesji. Czasami przez złe samopoczucie mamy lub dziecka wykonuje się takie zdjęcia w domu u klienta, ale wówczas z góry muszą być ustalone stylizacje i rekwizyty, które fotograf będzie musiał przywieść ze sobą. Sesja w domu jest zazwyczaj droższa od sesji w studiu.

Sesja lifestyle polega na pokazaniu naturalności na fotografii. Najczęściej są to zdjęcia w otoczeniu naturalnym modeli, czyli w ich własnym domu :) Zdjęcia wykonywane są bez stylizacji, opasek oraz innych kolorowych rekwizytów. Fotograf skupia się na pokazaniu miłości rodziców do dziecka, całusy, głaskanie i przytulanie dzidziusia. Sesję lifestyle można wykonać również w studiu, wówczas aranżacja na sesji przypomina pokój, a mianowicie łóżko lub kanapę przy naturalnym świetle czyli oknie.

005
006
007

Jak przygotować się do sesji noworodkowej?

Najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać to, aby nie pokazać dziecku, że się śpieszy oraz denerwuje. Noworodek potrafi to wyczuć napięta sytuację i również zaczyna się denerwować. Na sesję należy przyjechać z nastawieniem, że będzie to spokojna długa sesja, w której tyle samo się fotografuje co karmi, przewija i usypia. Przed sesją zalecane jest solidne nakarmienie noworodka tak, aby jak najdłużej spał i nie wołał jeść :)

Stylizacje i ubranka dla modela są przygotowywane przez fotografa, dlatego Państwo nie musza się martwić czy wasze ubranka są za duże lub za małe. Ubiór rodziców oraz innych członków rodziny, którzy będą chcieli sfotografować się wraz z noworodkiem - zalecany jest jednolity strój dla wszystkich, czyli podobne kolory oraz w podobny styl. Odradza się wzorzaste, jaskrawe lub nadrukowane stroje. Najlepiej sprawdza się kolor biały, kremowy, łososiowy, czarny, brązowy i szary.

010
011

Kiedy wykonać sesję noworodkową?

Jest to zależne od tego czy wykonujemy sesję stylizowaną czy sesję lifestyle.


SESJA STYLIZOWANA

Jak większość rodziców zapewne już wie to najlepsza pora na fotografowanie noworodka to maksymalnie 14 dni życia dziecka. Składa się na to kilka czynników:

  • Noworodek przesypia wówczas całą sesję
  • Zawijanie w kokony oraz układanie do ciasnych rekwizytów jest dla nich przyjazne, ponieważ pamiętają skuloną pozycję jeszcze z brzucha
  • Sesja przebiega szybko i sprawnie, bez męczenia dzidziusia, mamy oraz taty :)
  • Po 14 dniach życia noworodek robi się silniejszy, coraz bardziej się rozkopuje i wierzga nóżkami. Ma również lżejszy sen, dlatego sesja ze starszym noworodkiem przebiega dłużej i jest bardziej męcząca dla dziecka

SESJA LIFESTYLE

Przy tego typu zdjęciach można wykonać sesję również po 14 dniu życia. Jest to spowodowane tym, że kadry mają być naturalne, tylko częściowo pozowane, dzidziuś nie musi spać całą sesję lub być zawijany w kokony. Zawsze zalecane jest przyjść jak najszybciej, ale przy tego typu sesji nie będzie to zbrodnią jeśli umówią się Państwo nawet z 4 tygodniowym noworodkiem.


Ile kosztuje sesja noworodkowa we Wrocławiu?

Koszty sesji w każdym mieście są różne. Im większe miasto tym usługi ekskluzywne są droższe.
W skład kosztów jakie ponosi fotograf wchodzi: sprzęt fotograficzny i jego późniejsza amortyzacja, wyposażenie studia fotograficznego, rekwizyty do sesji zdjęciowych, komputer i oprogramowania graficzne, szkoły i szkolenia fotograficzne, wynajęcie lokalu, opłaty ZUS, opłaty podatkowe, czas na przygotowanie sesji oraz jej późniejszą obróbkę, która zazwyczaj zajmuje dużo więcej czasu niż sama sesja, druk zdjęć i ich zapakowanie, albumy, fotoksiążki, ewentualnie koszty dojazdu na sesję do klienta, strona internetowa www, reklama w internecie, social mediach itp.

Ceny są zależne od wielkości powyższych kosztów, miasta w jakim się działa oraz marki fotografa. We Wrocławiu przedział cenowy jest duży, sesję noworodkową można wykonać za 100 zł lub nawet za 1000 zł. Zalecam ostrożne wybierania fotografa, który oferuje dużo zdjęć za cenę sporo niższą od konkurencji. Ta cena bierze się między innymi z tego, że fotograf nie prowadzi działalności gospodarczej, więc nie jest obciążony ZUSami oraz podatkami (oczywiście do czasu kontroli), często prowadzi studio we własnym domu lub dojeżdża tylko do klienta, ponieważ nie wynajmuje lokalu, posiada tańszy sprzęt fotograficzny, nie posiada dużego doświadczenia, dlatego niższą ceną chce przyciągnąć klienta.

Różnicę między tańszym a droższym fotografem często widać już po samym wyglądzie zdjęć. Fotograf z górnej półki cenowej jest zazwyczaj bardziej doświadczony, prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat, jest rozpoznawalny i posiada droższy sprzęt fotograficzny.

Średnia cena w 2018 roku za sesję noworodkową we Wrocławiu to 450 zł za 15 zdjęć oddanych na płycie CD oraz wydrukowanych w formacie 15x21 cm.


Dobry fotograf noworodkowy

Dany podpunkt jest powiązany z powyższym. Jak rozpoznać dobrego fotografa noworodkowego? Po pierwsze nie należy do najniższej pułki cenowej, w portfolio ma już sporą ilość sesji tego typu, może pochwalić się wykształceniem fotograficznym lub uczestnictwem w różnych kursach, jego oferta jest przejrzysta, potrafi dostosować się do klienta oraz jego oczekiwań.