fbpx

Fotografia rodzinna Wrocław

Wpis dotyczy informacji związanych z sesjami rodzinnymi we Wrocławiu. Dla Państwa wygody, zagadnienia zostały przekształcone w pytania podzielone na kategorie. Życzę miłej lektury.

Kiedy umówić się na sesję rodzinną?

Na wykonanie sesji rodzinnej zawsze jest dobra pora. Od noworodkowych po zdjęcia pokoleniowe, okazji jest tak wiele, że poniżej zostaną w skrócie opisane najważniejsze okazje do sesji rodzinnych:

 • sesja rodzinna ciążowa – zdjęcia rodzinne, kiedy to dziudziuś jeszcze jest w brzuszku. W kadrze uwiecznieni zostają mama, tata i czekające na przyjście na świat niemowlę. Często rodzice robią zdjęcia również ze starszym dzieckiem lub zwierzęciem domowym.
 • sesja rodzinna z noworodkiem – tutaj zdjęcia rodzinne wykonujemy przy okazji sesji noworodkowej, która ma miejsce max 14 dni od dnia narodzin. To piękna pamiątka na lata, która pokazuje pierwsze chwile z nowo narodzonym dzieckiem.
 • sesja rodzinna z niemowlakiem – jest to kolejna okazja to uwiecznienia pięknych chwil rodzinnych. Najczęściej jest to 3-6 miesiąc, gdzie dziecko zaczyna leżeć na brzuchu, podnosić głowę i reagować na swoje imię.
 • sesja rodzinna z okazji pierwszych urodzin – fotografie rodzinne wykonywane przy okazji sesji roczkowej. To bardzo ważna chwila w życiu rodzinnym, ponieważ pierwsze urodziny są tylko raz w życiu.
 • sesja rodzinna z okazji dnia mamy/taty/babci/dziadka – zdjęcia pamiątkowe z najbliższą rodziną z okazji ich święta
 • sesja rodzinna z okazji chrztu/komunii Świętej – jest to uroczysta chwila, którą warto upamiętnić na sesji studyjnej lub plenerowej z rodziną.
 • sesja rodzinna z okazji dowolnych urodzin – urodziny to piękna chwila, która zdarza się raz w roku. Zdjęcia można zrobić z przepychem lub naturalnie rodzinnie.
 • sesja świąteczna – jest to młoda ale i bardzo rozwijająca się dziedzina fotografii. Raz w roku przy okazji Bożego Narodzenia lub Wielkanocy można wspólnie sfotografować się z rodziną w pięknej odświętnej stylizacji.
 • sesja pokoleniowa – są to zdjęcia na których znajdują się przynajmniej trzy pokolenia jednej rodziny. Okazji na taką sesje może być wiele, urodziny, dzień babci lub wiele innych. Ważne aby każdy miał okazje wykonać dla swojej rodziny takie zdjęcia dla późniejszych pokoleń.

Jeśli sesja miałaby się odbyć w studiu to pora roku nie ma żadnego znaczenia, chyba że dziecko ma problemy zdrowotne, to wówczas czeka się na cieplejszą porę. Jeśli zdjęcia miałby się odbyć w plenerze to pora roku ma znaczenie, większość rodzinnych zdjęć w plenerze wykonuje się wiosną, latem i jesienią, ale coraz powszechniejsze stają się również sesje zimowe.

013
014
021

Gdzie wykonać sesję? W studiu, w plenerze czy u klienta w domu?

Miejsce na sesje jest zdeterminowane przez koncepcję jaką ma fotograf lub klienci. W zależności pod pomysłów najczęściej używanymi miejscami są:

 • studio fotograficzne – zdjęcia tutaj można wykonać o dowolnej porze roku i godzinie. Nie trzeba się stresować odwoływaniem sesji jeśli warunki pogodowe nie sprzyjają. Studio jest wygodniejsze podczas zmiany ubioru. Minusem jest ograniczenie przestrzeni, co czasem powoduje stres.
 • plener – sesja w plenerze jest zależna od pogody oraz pory roku. Jeśli pada lub jest z zbyt zimno, zdjęcia zostają przekładane na innym termin. Ale dużym plusem jest to, że rodzina, która ma pozować łatwiej i szybciej odpręża się w otwartej przestrzeni. Pozy nie są tutaj aż tak ważne, bo kadr zyskuje dużo przez otoczenie, malujące piękny krajobraz.
 • dom klienta – zdjęcia w domu wykonywane są w stylu lifestyle, czyli naturalne niepozowane zdjęcia podczas zabawy i przytulania. Zdjęcia w domu pozwalają na szybkie odprężenie się modeli, ponieważ znajdują się w ich naturalnym środowisku. Sesję lifestyle można również wykonać w studiu, wówczas wykorzystujemy do tego kanapę bądź łóżko, krzesło, komodę lub inne akcesoria, która mają imitować domowy zakątek.

Jak przygotować się na sesję rodzinną?

Oprócz dobrego humoru zalecane jest przygotowanie spójnego wizerunku wszystkich osób pozujących. Należy doprecyzować, że chodzi o spójność kolorów oraz stylu ubrań przygotowanych do wspólnych kadrów. Powinno się zapomnieć o odzieży kolorowej, wzorzastej oraz z nadrukami. Kobiety dorosłe uczestniczące w sesji dbają o fryzurę oraz makijaż, który nie powinien być mocny, a pasujący do całej rodziny.

Jeśli sesja miałaby się odbyć w studiu, gdzie najczęściej są używane jasne tła i dodatki, najlepiej przygotować ubiór z białej lub jasnej góry oraz kontrastowego dołu. Dla kobiet i dziewczynek polecamy jasną sukienkę zamiast koszulki i spodni.

W sesji plenerowej można dobrać podobne kolory chociaż ładnie wyglądają szarości, granaty, beż, czerń oraz biel. Można wymyśleć własną koncepcję na ubiór, ale najważniejsze to pamiętać o spójnej stylizacji i nie sięganie po krzykliwe wzory.

024
026

Ile kosztuje sesja rodzinna we Wrocławiu

Cennik jest zależny od wielkości oraz stopnia rozwoju miasta. W mniejszych miejscowościach zdjęcia kosztują mniej, co jest spowodowane mniejszymi kosztami prowadzenia działalności. We Wrocławiu można znaleźć różne półki cenowe i od klienta zależy na którego fotografa się zdecyduje. Jeśli priorytetem będzie niska cena, a nie jakość to zdecyduje się na tańszego fotografa, jeżeli szuka dobrej jakości w odpowiedniej cenie to zamówi sesję u średniej półki fotografa, a jeśli klient chce prestiżu i marki to zarezerwuje najdroższego i najbardziej znanego w danej dziedzinie fotografa.

We Wrocławiu średnią ceną za sesję rodzinną jest 400 zł.


Dobry fotograf rodzinny Wrocław

Ciężko wśród tylu fotografów reklamujących się w internecie znaleźć tego dobrego, dlatego poniżej opiszemy na jakie aspekty zwracać uwagę, aby trafić do tego najlepszego:

 • ilość informacji na stronie – dobry fotograf na stronie www powinien mieć jak najwięcej informacji dotyczących sesji, cennika oraz przygotowania do zdjęć
 • posiadanie własnej strony www – pokazuje to poważne podejście do biznesu
 • prowadzenie działalności gospodarczej – oznacza uczciwość wobec Państwa, więc również wobec klientów
 • posiadanie fanpage oraz kont w innych branżowych stronach – dbanie o wizerunku w social mediach
 • doświadczenie – im więcej wykonał fotograf danych sesji tym większa jego wartość
 • sprzęt jakim się posługuje – profesjonalny fotograf nie pozwoli sobie na korzystanie z taniego, pogarszającego jakość zdjęcia sprzętu
 • podejście do dzieci – w sesji rodzinnej podejście do dzieci jest bardzo ważne. Oczywiście tego można dowiedzieć się dopiero na sesji, ale tą informację, można przekazać dalej pocztą pantoflową
 • ogólna rozmowa przed sesją oraz komunikacja po sesji – już podczas rozmowy słychać z jakim fotografem mamy do czynienia. Jeśli podczas rozmowy wydaje nam się już problematyczny lub nieuprzejmy to na sesji może być podobnie.

Sesja rodzinna w prezencie

Jest to nowy trend, klienci kupują dla swoich bliskich prezent w formie zaproszenia na rodzinną sesję zdjęciową. Okazji jest wiele między innymi chrzest, komunia, urodziny, dzień mamy czy Święta Bożego Narodzenia. Kupując sesję zdjęciową w prezencie klient otrzymuje zaproszenie, które może wręczyć solenizantowi. Na voucherze widnieją tylko takie informacje jak: od kogo jest, dla kogo, jaki to typ sesji, ilość zdjęć oraz termin jego ważności. Serdecznie zachęcamy do zakupu takich zaproszenie, to niepowtarzalna okazja, a nie każda rodzina przez nawał obowiązków decyduje się na taką przyjemność.